Am dreptul sa particip la examene pentru un alt post?




  stefania 83
Daca ma aflu in concediu de crestere a copilului am dreptul sa particip la examene pentru a ocupa o alta functie/post in cadrul institutiei in care lucrez ??
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
In timp ce esti in concediu crestere copil contractul individual de munca este suspendat, adica esti tot salariata acelui angajator dar nu prestezi activitate si nu primesti salariu.

Pe perioada suspendarii conctractului individual de munca, esti totusi obligata a respecta prevederile cuprinse in regulamentul intern, care, potrivit art. 242 lit. i) din Codul muncii, cuprinde si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Daca regulamentul intern nu regementeaza sau nu interzice in mod expres participarea la examene a salariatilor care au contractul individual de munca suspendat, atunci poti participa la examene profesionale pe timpul concediului de crestere copil.

Insa pe perioada cat contractul individual de munca este suspendat, nu se pot face modificari asupra sa. De aceea, pentru ocuparea efectiva a postului pentru care dai examen, va fi nevoie de o incetare, chiar si temporara, a suspendarii contractului.

Intereseaza-te la locul de munca despre modul efectiv in care se va opera schimbarea functiei.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului
Pe aceasta tema s-au postat:
405 intrebari si 451 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului
Indemnizatia de crestere a copilului in 2016: informatii actuale, corecte si complete despre obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului....
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?