Asigurari de sanatate studenta in concediu crestere copil




  RALUCA ELENA 24
Primesc indemnizatia pentru cresterea copilului, primesc suma de 600 de lei deoarece am fost studenta inainte de a naste. A trebuit sa inghet anul dupa ce am nascut. Beneficiez de asigurarile pentru sanatate?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, Art. 21

(1) Pe perioada in care se beneficiaza de indemnizatia prevazuta la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) si art. 9 alin. (5) si (6), precum si pe perioada concediului fara plata prevazut la art. 6, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru aceste persoane se asigura de la bugetul de stat.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Pe aceasta tema s-au postat:
174 intrebari si 177 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Mamele studente au dreptul la indemnizatie de crestere a copilului daca timp de minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii acestuia s-a...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?