Concediu crestere copil - sunt absolventa master si lucrez




  simonaconstantin
Anul acesta am terminat masterul insa fara lucrarea de dizertatie.

In septembrie 2013 am inceput sa lucrez si intentionez sa merg cu jobul pana in luna a saptea de sarcina asta insemnand pana in luna martie (iar pe 30 mai 2014 voi naste).

Voi beneficia de indemnizatie sau concediu de crestere copil?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Daca ai urmat masterul la zi, fara intreruperi, atunci perioada in care ai fost studenta la master este eligibila pentru obtinerea indemnizatiei de crestere copil.

Eligibile sunt si lunile in care realizezi venituri - din septembrie pana la nastere.

Insa, pentru a avea dreptul la indemnizatie trebuie ca toate cele 12 luni anterioare nasterii sa fi fost luni eligibile.

Inteleg ca intre finalizarea masterului si angajare a existat o perioada de pauza, si pentru ca nu ai mentionat care a fost aceasta perioada nu iti pot da un raspuns concret pentru cazul tau.

Dar este posibil ca acea perioada de pauza sa fie acoperita prin urmatoarea situatie prevazuta de OUG 111/2010, Art. 2, caz in care poti beneficia de indemnizatie crestere copil:

(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
(...)
t) se afla in perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor invatamantului obligatoriu sau, dupa caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului preuniversitar, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, cu sau fara examen de absolvire, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor;

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Pe aceasta tema s-au postat:
174 intrebari si 177 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Mamele studente au dreptul la indemnizatie de crestere a copilului daca timp de minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii acestuia s-a...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?
 
 
Regulamentul concursului
INSCRIERE - numai pentru GRAVIDE!
Daca esti GRAVIDA, completeaza corect formularul de mai jos:
NUME
PRENUME
EMAIL
TELEFON
DATA la care vei naste
(ZZ-LL-AAAA)
JUDETUL in care urmeaza sa nasti
 
Nu ma intereseaza
inchide [x]