Concediu de crestere a copilului: trebuie sa vin in tara sa nasc?




  c23mina
Urmeaza sa nasc in luna aprilie si momentan sunt in Italia.

Sotul vrea sa intre in concediu maternal pt ca el lucreaza cu acte in Italia si din luna aceasta se angazeaza in Romania cu carte de munca si ni s-a spus ca beneficiaza de indemnizatia pentru copil un an.

Intrebarea mea este daca poate sa ia indemnizatia daca eu o sa nasc in Italia pentru ca din cauza unor probleme pe care le am in sarcina nu este indicat sa vin in tara sa nasc si nu ne-a lamurit nimeni daca nasc acolo o sa poata lua bani timp de un an sau nu ia nimic din cauza asta?

Trebuie sa vin in tara sa nasc sau nu?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
OUG 111/2010

Art. 12
Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

Poti naste in alta tara, dar indemnizatia in Romania poate fi primita numai daca beneficiarul acesteia intruneste conditiile de mai sus.

Ti-a fost util acest raspuns?


Citeste articolul
Concediul de crestere a copilului
Concediul de crestere a copilului pana la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap) mai este cunoscut si sub abrevierile CIC (Concediu de Ingrijire...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?