Concediu obligatoriu tata, firma mamei a dat faliment




  monaaa
Daca firma mamei a dat faliment...si mama dupa cei doi ani ar trebui sa intre in somaj, se mai ia acea luna de concediu de tata? Mama unde s-ar intoarce la munca?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor prevede:

Art. 11

(1) Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1), incepand cu ianuarie 2012, se acorda persoanelor prevazute la art. 8 alin. (1) si (2), pe baza netransferabila, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia...

Acest articol se aplica daca ambele persoane indeplinesc conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei de crestere copil. Dat fiind ca in situatia voastra indepliniti conditiile, tatal trebuie sa efectueze concediul de crestere copil obligatoriu.

Nu ar strica sa te interesezi si la DGASPC referitor la aceasta situatie.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Concediul pentru cresterea copilului obligatoriu pentru tata cel putin o luna
Pe aceasta tema s-au postat:
99 intrebari si 99 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Concediul pentru cresterea copilului obligatoriu pentru tata cel putin o luna
Conform HG nr. 57/2012, pentru copiii nascuti incepand cu data de 1 martie 2012, cel putin o luna din concediul de crestere a copilului va reveni pari...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?
 
 
Regulamentul concursului
INSCRIERE - numai pentru GRAVIDE!
Daca esti GRAVIDA, completeaza corect formularul de mai jos:
NUME
PRENUME
EMAIL
TELEFON
DATA la care vei naste
(ZZ-LL-AAAA)
JUDETUL in care urmeaza sa nasti
 
Nu ma intereseaza
inchide [x]