Concediu postnatal si indemnizatie crestere copil prin Conventie Civila de prestari servicii




  veroguzun
Sunt insarcinata in 38 de saptamani si in prezent am 3 contracte: 1 de munca (2 ore/zi) si doua conventii de prestari servicii cu impozitul de venit de 16% platit.
Acum intrebarile:
- Ce venituri se calculeaza pentru concediul prenatal si postnatal? Ce acte trebuie sa cer de la angalatori? Cum se porocedaza in cazul in care sunt mai multe contracte?
- Ce acte trebuie sa solicit de la angajatorii pentru indemnizatie, cu care am contracte de prestari servicii, ce informatii trebuie sa contina aceste acte?
- am nevoie si de vreo adeverinta de la Administratia Financiara? Ce trebuie sa contina aceasta?
- cand trebuie angajatorii mei sa depuna declaratie la adminsitratie?
- trebuie sa depun si eu vreo declaratie la Administratia Financiara, ce acte am nevoie pentru aceasta si cand e bine sa o depun?
3 raspunsuri la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Buna,

Plata indemnizatiei de maternitate este conditionata de plata contributiei de asigurari sociale de sanatate destinata suportarii acestei indemnizatii.

Pentru contractul individual de munca se plateste cu siguranta contributia.

De asemenea, conform art. 6, alin. (1), pct. I, lit. d) din Legea nr. 263/2010, in perioada in care realizeaza venituri in baza unei conventii civile, persoana este asigurata in sistemul public de pensii.

Art. 6.
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13-1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil.

Asadar, atat veniturile realizate in urma contractului individual de munca, cat si cele realizate prin conventiile civile se iau in considerare la calculul indemnizatiei de maternitate.

Adreseaza-te Casei de Asigurari de Sanatate de care apartii pentru a afla care este exact procedura.
  veroguzun
Aceleasi conditii sunt necesare sunt necesare si pentru concediul prenatal?
  Ana Maria Popa
Concediul prenatal si concediul postnatal fac ambele parte din concediul de maternitate. Asadar da, raspunsul este valabil si pentru concediul prenatal.

Citeste mai multe informatii despre concediul de maternitate aici

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Concediul de maternitate si indemnizatia de maternitate
Pe aceasta tema s-au postat:
361 intrebari si 424 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Concediul de maternitate si indemnizatia de maternitate
Concediul de maternitate este un concediu medical care se acorda femeii insarcinate sau lauzei de catre medicul de specialitate obstetrica-ginecologie...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?
 
 
Regulamentul concursului
INSCRIERE - numai pentru GRAVIDE!
Daca esti GRAVIDA, completeaza corect formularul de mai jos:
NUME
PRENUME
EMAIL
TELEFON
DATA la care vei naste
(ZZ-LL-AAAA)
JUDETUL in care urmeaza sa nasti
 
Nu ma intereseaza
inchide [x]