Concediul de crestere a copilului si indemnizatie, concediu fara plata solicitat de firma




  symy1
Sunt insarcinata in 16 saptamani. Data estimativa a nasterii este 27 martie 2015.

Pot beneficia de concediul de crestere a copilului si de indemnizatie daca in luna martie si aprilie anul in curs am fost in concediu fara plata, solicitat de firma din motive economice?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Conform OUG 111/2010, Art. 2, Alin. (5), Lit. (f), pentru a beneficia de concediul de crestere a copilului, cele 12 luni anterioare nasterii copilului pot fi constituite si din perioadele in care persoanele s-au aflat in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii.

Ti-a fost util acest raspuns?


Citeste articolul
Concediul de crestere a copilului
Concediul de crestere a copilului pana la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap) mai este cunoscut si sub abrevierile CIC (Concediu de Ingrijire...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?
 
 
Regulamentul concursului
INSCRIERE - numai pentru GRAVIDE!
Daca esti GRAVIDA, completeaza corect formularul de mai jos:
NUME
PRENUME
EMAIL
TELEFON
DATA la care vei naste
(ZZ-LL-AAAA)
JUDETUL in care urmeaza sa nasti
 
Nu ma intereseaza
inchide [x]