Contractul de munca pe perioada determinata expira in concediul de crestere a copilului




  crys_iordache
Buna ziua,
Ma intereseaza daca angajatorul are dreptul sa nu imi mai prelungeasca contractul, contract de munca pe perioada determinata pana in 01 iunie 2013. Eu am data de nastere aprox. in 30 aprilie anul acesta si voi fi in concediu de maternitate de 2 ani.

Au dreptul sa nu mi-l mai prelungeasca in aceasta perioada si sa ma trezesc dupa 2 ani de concediu ca nu mai am unde sa ma intorc?

Ms frumos,
Cris
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Buna,

In cazul tau nu este vorba despre o concediere, ci despre expirarea de drept a contractului individual de munca pe perioada determinata.

Conform Art.56(1), lit.i) din Codul muncii, contractul individual de munca pe perioada determinata inceteaza de drept la data stipulata in contract, indiferent de starea salariatului la acel moment.

Asadar, angajatorul nu este obligat sa prelungeasca acest contract, chiar daca la momentul expirarii sale vei fi in concediul de crestere a copilului.

Dupa terminarea concediului de crestere a copilului ai putea beneficia de somaj (intereseaza-te la Agentia de Somaj daca indeplinesti toate conditiile).

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Situatii in care concedierea gravidelor si a mamelor este ilegala
Pe aceasta tema s-au postat:
75 intrebari si 81 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Situatii in care concedierea gravidelor si a mamelor este ilegala
Conform OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, nu pot fi concediate, din motive care tin de starea lor, urmatoarele categori...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?
 
 
Regulamentul concursului
INSCRIERE - numai pentru GRAVIDE!
Daca esti GRAVIDA, completeaza corect formularul de mai jos:
NUME
PRENUME
EMAIL
TELEFON
DATA la care vei naste
(ZZ-LL-AAAA)
JUDETUL in care urmeaza sa nasti
 
Nu ma intereseaza
inchide [x]