Daca platesc la casa de asigurari din urma as avea dreptul la indemnizatie de crestere a copilului?




  lorenzom
Am fost plecata din tara 12 ani, iar anul trecut m-am intors si acum sunt gravida in 3 luni. Nu am lucrat de cand m-am intors.

Intrebare: Daca eu imi platesc la casa de asigurari din urma (adica pe un an in urma de cand am ramas gravida) as putea avea dreptul la indemnizatie de crestere a copilului? Sau ce pot sa fac, unde trebuie sa merg?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Plata asigurarior nu te va ajuta la obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului.

Au dreptul la indemnizatia de crestere copil parintii copilului care in ultimele 12 luni anterioare nasterii fie au realizat venituri impozabile, fie s-au aflat in perioade asimilate (vezi lista cu perioadele asimilate aici: OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, art. 2, alin. 5).

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului
Pe aceasta tema s-au postat:
405 intrebari si 451 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului
Indemnizatia de crestere a copilului in 2016: informatii actuale, corecte si complete despre obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului....
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?