Examenul de licenta si indemnizatia de crestere copil




  dorina ivan
Buna ziua, sunt gravida in 8 saptamani, sunt studenta in anul 4 semestrul 1 la facultatea de Inginerie Electrica Craiova invatamant la zi.

In iulie 2014 am examenul de licenta, nu stiu daca reusesc sa il sustin in iulie deoarece mai am restante, examenul il mai pot sustine in februarie sau iulie 2015...

Afecteaza acest examen de licenta indemnizatia de crestere copil? Pot sa beneficiez de acest ajutor pt copil daca fac an suplimentar?...

Daca primesc indemnizatia, sotul meu mai poate sa isi bage concediu de maternitate?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil trebuie ca toate cele 12 luni anterioare nasterii sa fie constituite din perioade eligibile (realizare de venituri sau perioade asimilate).

Frecventarea studiilor universitare la zi fara intreruperi din alte motive decat cele medicale reprezinta perioada asimilata, eligibila acordarii indemnizatiei.

La fel si perioada de 60 de zile de la finalizarea studiilor universitare cu sau fara examen de absolvire calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor.

OUG 111/2010, Art. 2:

(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;
t) se afla in perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor invatamantului obligatoriu sau, dupa caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului preuniversitar, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, cu sau fara examen de absolvire, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor;

Sfatul meu este ca imedicat dupa absolvire sa iti depui actele pentru somaj, deoarece somajul indemnizati iti da dreptul atat la concedii medicale (inclusiv de maternitate) cat si la concediu si indemnizatie de crestere copil.

Sotul nu isi poate lua concediu de maternitate, pentru ca acest tip de concediu este destinat exclusiv mamelor (este vorba despre concediul de sarcina si lauzie). In schimb, daca intruneste conditiile legale, poate efectua sotul concediul de crestere copil.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Pe aceasta tema s-au postat:
174 intrebari si 177 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Mamele studente au dreptul la indemnizatie de crestere a copilului daca timp de minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii acestuia s-a...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?