Gravida in momentul terminarii facultatii




  stineacristi
Daca raman gravida in momentul in care am terminat facultatea si nu mai continuu studiile de masterat mai am dreptul la indemnizatia de crestere a copilului?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Conditiile impuse de lege pentru ca o persoana sa aiba dreptul la concediul si indemnizatia de crestere copil se refera la ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.

Asadar, conteaza situatia ta din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, care, pentru a obtine indemnizatie, trebuie sa fie constituite din perioade de realizare de venituril impozabile, sau din perioadele asimilate prevazute de OUG 111/2010, Art. 2, alin (5).

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Pe aceasta tema s-au postat:
174 intrebari si 177 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Mamele studente au dreptul la indemnizatie de crestere a copilului daca timp de minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii acestuia s-a...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?