Indemnizatia de crestere a copilului daca platesc la stat impozitele si contributiile




  bebealina
Am lucrat pana anul trecut in iunie inclusiv, dupa care mi-am dat demisia in iulie (am lucrat 2 ani si 5 luni cu carte de munca pe perioada nedeterminata) iar in septembrie am ramas insarcinata.

Pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului, daca platesc la stat impozitele de care e nevoie (am platit lunile iulie-decembrie la fisc pt CASS), si ce ar trebui sa mai platesc?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului nu are relevanta plata contributiilor de asigurari sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit, asa cum sunt ele prevazute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea in una dintre perioadele asimilate prevazute la art. 2 alin. (5) si (6) din OUG nr. 111/2010.

Ti-a fost util acest raspuns?


Citeste articolul
Concediul de crestere a copilului
Concediul de crestere a copilului pana la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap) mai este cunoscut si sub abrevierile CIC (Concediu de Ingrijire...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?