A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/drepturi/public_html/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 675

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/drepturi/public_html/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: core/Input.php

Line Number: 286

Indemnizatia de crestere a copilului, plata cotizatiei pentru lunile nelucrate

Indemnizatia de crestere a copilului, plata cotizatiei pentru lunile nelucrate




  anamaryy
Daca lucrez din data de 27 februarie 2014 si nasc in noiembrie am dreptul la indemnizatia de crestere a copilului?

Sau daca nu, pot sa platesc cotizatia pentru celelalte luni nelucrate pentru a avea 12 luni cat prevede legea?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
1. Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului trebuie ca in toate cele 12 luni anterioare nasterii sa fi realizat venituri impozabile sau sa te fi aflat in perioadele asimilate prevazute de lege.

Citeste aici care sunt perioadele asimilate eligibile pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului: lista perioadelor asimilate

2. Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Este posibila acoperirea unor perioade lipsa din perioada de eligibilitate de douasprezece luni anterior datei nasterii copilului prin plata retroactiva a unor contracte de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii Publice sau a unor contracte de asigurare de sanatate cu Casa Nationala de Asigurari de Sanatate?

Solutie:
Pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului nu are relevanta plata contributiilor de asigurari sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit, asa cum sunt ele prevazute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea in una dintre perioadele asimilate prevazute la art. 2 alin. (5) si (6) din OUG nr. 111/2010.

Ti-a fost util acest raspuns?


Citeste articolul
Concediul de crestere a copilului
Concediul de crestere a copilului pana la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap) mai este cunoscut si sub abrevierile CIC (Concediu de Ingrijire...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?