A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/drepturi/public_html/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 675

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/drepturi/public_html/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: core/Input.php

Line Number: 286

Indemnizatia de crestere a copilului studenta (perioada dintre licenta si master)

Indemnizatia de crestere a copilului studenta (perioada dintre licenta si master)




  Albinuta
Am promovat examenul de licenta in iulie 2013 (studii la zi) si apoi m-am inscris la master. In prezent sunt studenta la master la zi. As vrea sa stiu daca perioada iulie-octombrie (respectiv de la sustinerea licentei pana la inceperea masteratului) se adauga la cele 12 luni anterioare nasterii.

Mentionez ca voi naste in iulie 2014.

Intre timp, la data de 20 septembrie 2013 m-am angajat si voi intra in prenatal la data de 26 mai 2014.

Conform celor spuse mai sus pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Daca te-ai inscris la master in anul in care ai absolvit studiile universitare (este vorba deci despre data absolvirii si nu a licentei), atunci perioada cuprinsa intre absolvire si master se considera perioada asimilata eligibila acordarii indemnizatiei de crestere a copilului.

Iata ce prevede legea:

OUG 111/2010, Art. 2
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
r) se afla in perioada cuprinsa intre incheierea unei forme de invatamant universitar, cursuri de zi, cu sau fara examen de licenta sau de diploma, si inceperea, in acelasi an calendaristic, a invatamantului postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fara intrerupere;

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Pe aceasta tema s-au postat:
174 intrebari si 177 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Mamele studente au dreptul la indemnizatie de crestere a copilului daca timp de minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii acestuia s-a...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?