Indemnizatie crestere copil doctorand




  almasanerika
Momentan lucrez dar as vrea sa imi dau demisia si nu neaparat as vrea sa ma angajez.

In cazul in care as ramane insarcinata in luna februarie - martie as avea dreptul la indemnizatie?

Mentionez ca sunt doctorand cu bursa pentru care nu se trag taxe (impozit, CAS etc). Cum s-ar calcula indemnizatia in acest caz?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Situatie:
Situatia persoanei care in cele douasprezece luni de eligibilitate a avut calitatea de doctorand si pe aceasta perioada a beneficiat doar de bursa doctorala. Ce venituri sunt luate in calcul la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului si cum se calculeaza aceasta?

Solutie:
Avand in vedere prevederile art. 2 alin. (5) lit. n) din OUG nr. 111/2010, precum si ale art. 23 din Hotararea Guvernului nr. 567/2005 privind organizarea si desfasurarea studiilor universitare de doctorat, cu modificarile ulterioare, doctorandul de la forma de invatamant cu frecventa care beneficiaza de bursa doctorala pe toata durata activitatii beneficiaza de recunoasterea vechimii in munca, de alte drepturi si obligatii ce revin salariatului. In acest context, venitul pe care il obtine din aceasta bursa este asimilat veniturilor din salarii conform definitiei din art. 55 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, si este luat in calcul la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului. Potrivit prevederilor art. 13 alin. (3) si (4) din OUG nr. 111/2010, baza de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele douasprezece luni anterioare nasterii copilului, in acest caz din bursa doctorala, impartita la 12. Cuantumul indemnizatiei se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul.

Daca in cele 12 luni ai realizat si alte venituri in afara bursei de doctorand, atunci pentru calculul indemnizatiei se vor cumula veniturile respective cu bursa.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Pe aceasta tema s-au postat:
174 intrebari si 177 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Mamele studente au dreptul la indemnizatie de crestere a copilului daca timp de minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii acestuia s-a...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?