Indemnizatie sau nu? Drepturi de proprietate intelectuala, masteranda




  eptesicus13
Am nascut in iulie 2013 iar 12 luni anterior am avut venituri (impozitate) din drepturi de proprietate intelectuala dar nu in fiecare luna din cele 12.

Mentionez ca pana in iunie 2013 am fost studenta masteranda dar nu am sustinut examenul de disertatie. Stiu ca, ca si studenta puteam beneficia daca depuneam dosarul in termen de 60 zile dar totusi pot inca beneficia de indemnizatie in baza acelor venituri?

Nu inteleg foarte exact ce inseamna perioada asimilata din documentele citite.
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Daca timp de 12 luni anterioare nasterii ai fost studenta la master, la zi, frecventand cursurile fara intreruperi, atunci ai dreptul la indemnizatie de crestere copil. Nu are importanta sustinerea examenului de disertatie.

Perioadele asimilate la care te incadrezi sunt mentionate in OUG 111/2010, Art. 2, alin (5):

m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

t) se afla in perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor invatamantului obligatoriu sau, dupa caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului preuniversitar, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, cu sau fara examen de absolvire, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor;

Inca poti beneficia de indemnizatie in calitate de mama studenta, dar nu o vei putea primi retroactiv, ci incepand cu data depunerii dosarului.

La stabilirea bazei de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile supuse impozitului realizate de persoana indreptatita.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului
Pe aceasta tema s-au postat:
405 intrebari si 451 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului
Indemnizatia de crestere a copilului in 2016: informatii actuale, corecte si complete despre obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului....
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?