Micsorarea salariului dupa terminarea CCC




  vasiloiuanca
Este legal ca angajatorul sa imi micsoreze salariul cand incep serviciul dupa terminarea CCC?

Mentionez ca datorita faptului ca am optat pentru CCC de 2 ani vrea sa imi schimbe incadrarea pe un alt post.

Stiu ca schimbarea incadrarii / micsorarea salariului se poate face de catre angajator doar daca angajatul semneaza acel act aditional, dar ma poate concedia daca refuz semnarea?

Mentionez ca angajatilor li s-a micsorat salariul la minim pentru studii superioare in perioada in care eu am fost in CCC.

Daca nu este legal va rog sa imi spuneti si temeiul legal in baza caruia nu poate face acest lucru.

Eu sunt din nou insarcinata, incep munca pe 16.02.2014 si urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii iunie 2014.
1 raspuns la aceasta intrebare
Regula este ca locul muncii nu poate fi modificat de angajator decat cu acordul salariatului. De la aceasta regula, Codul Muncii prevede urmatoarele exceptii :

1. delegare sau detasare pe perioade determinate

2. situatii de forta majora

3. cu titlu de sanctiune disciplinara

4. ca masura de protectie a salariatei in cazurile prevazute expres de legislatia in domeniu
(art. 41 - 48 din Codul Muncii).

Pentru aceasta ultima situatie de exceptie s-ar putea pune problema schimbarii locului de munca numai in situatia in care alaptati si ati adus acest aspect la cunostinta angajatorului. Totodata acesta trebuie sa evalueze riscurile si sa constate ca locul de munca pe care il ocupati prezinta riscuri pentru sanatatea dvs.

De asemenea, in cazul salariului, este necesar acordul partilor, modificarea putand fi facuta unilateral de catre angajator numai prin exceptie si pentru o perioada limitata de timp.

Mai mult decat atat, la incetarea concediului de maternitate, salariata are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de munc? ori la un loc de munc? echivalent, având condi?ii de munc? echivalente, ?i, de asemenea, de a beneficia de orice îmbun?t??ire a condi?iilor de munc? la care ar fi avut dreptul în timpul absen?ei.

In situatia in care angajatorul va modifica unilateral locul muncii sau salariul, in afara situatilor de exceptie indicate mai sus, acesta constituie un abuz si aveti dreptul sa contestati in instanta masura dispusa.

In afara cazurilor de exceptie prevazute mai sus,refuzul de a semna modificarile acestor elemente din contract nu poate constitui motiv de concediere.

Avand in vedere ca sunteti din nou insarcinata, trebuie sa anuntati imediat angajatorul despre aceasta.

Daca aveti nelamuriri sau intampinati dificultati in momentul reintoarcerii la locul de munca va rog sa ma contactati.

Ti-a fost util acest raspuns?


Citeste articolul
Concediul de crestere a copilului
Concediul de crestere a copilului pana la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap) mai este cunoscut si sub abrevierile CIC (Concediu de Ingrijire...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?