Persoana fara venituri - indemnizatie crestere copil




  Cris78
Daca in ultimele 12 luni nu am realizat venituri pot beneficia de indemnizatie crestere copil? Dar de alocatie pt copil?

Presupun ca tatal nu poate beneficia de indemnizatie atat timp cat merge la serviciu.
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Exista si situatii in care poti beneficia de indemnizatie crestere copil chiar daca nu ai realizat venituri. Daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii te-ai aflat intr-una sau mai multe dintre perioadele asimilate specificate in OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor Art. 2 alin. (5), atunci poti beneficia de indemnizatie crestere copil.

De alocatie vei beneficia oricum, aceasta fiind un drept al copilului.

Daca tu nu ai dreptul la indemnizatie, iar tatal copilului intruneste conditiile pentru acordarea acesteia dar continua sa lucreze, atunci tatal are dreptul la stimulentul de insertie de 500 lei lunar, pana cand copilul implineste 2 ani.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului
Pe aceasta tema s-au postat:
405 intrebari si 451 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului
Indemnizatia de crestere a copilului in 2016: informatii actuale, corecte si complete despre obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului....
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?