Plata contributii pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil




  Andreea_90
Daca 2 luni am fost in fara plata... imi pot plati singura contributiile sau firma sa plateasca din urma pt. a beneficia de indemnizatie crestere copil?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Legea conditioneaza obtinerea indemnizatiei pentru crestere a copilului de realizarea veniturilor impozabile, iar nu de plata contributiilor, asadar plata acestora nu-ti va da dreptul la indemnizatia de crestere copil.

Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie: Este posibila acoperirea unor perioade lipsa din perioada de eligibilitate de douasprezece luni anterior datei nasterii copilului prin plata retroactiva a unor contracte de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii Publice sau a unor contracte de asigurare de sanatate cu Casa Nationala de Asigurari de Sanatate?

Solutie: Pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului nu are relevanta plata contributiilor de asigurari sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit, asa cum sunt ele prevazute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea in una dintre perioadele asimilate prevazute la art. 2 alin. (5) si (6) din OUG nr. 111/2010.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului
Pe aceasta tema s-au postat:
405 intrebari si 451 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului
Indemnizatia de crestere a copilului in 2016: informatii actuale, corecte si complete despre obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului....
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?