Primesc stimulent de insertie daca am fost studenta?




  alexandraursu
In cazul in care primesc concediu de crestere copil, dar nu am lucrat inainte (primesc concediul de crestere copil deoarece eram studenta), pot primi stimulentul de insertie daca imi gasesc de lucru?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
OUG 111/2010
Art. 7
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara (...) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

Prin urmare conditia pentru obtinerea stimulentului de insertie este realizarea de venituri in perioada in care persoana este indreptatita la concediu crestere copil, fara ca legea sa faca vreo referire la temeiul legal in baza caruia ai obtinut dreptul la acest concediu.

Daca ai dreptul la concediul de crestere copil ca studenta, iar ulterior intrarii in concediu te angajezi, vei avea dreptul la stimulentul de insertie, cu atat mai mult cu cat acest stimulent reprezinta o masura menita sa incurajeze mamele sa se (re)integreze in munca.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Pe aceasta tema s-au postat:
174 intrebari si 177 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Mamele studente au dreptul la indemnizatie de crestere a copilului daca timp de minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii acestuia s-a...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?
 
 
Regulamentul concursului
INSCRIERE - numai pentru GRAVIDE!
Daca esti GRAVIDA, completeaza corect formularul de mai jos:
NUME
PRENUME
EMAIL
TELEFON
DATA la care vei naste
(ZZ-LL-AAAA)
JUDETUL in care urmeaza sa nasti
 
Nu ma intereseaza
inchide [x]