Stimulent retroactiv




  creata_2d
Am un baietel nascut pe 12 aprilie 2012. M-am intors la munca pe 12 martie 2013. Nu am depus dosarul pentru stimulent. Mai pot primi retroactiv stimulentul daca depun dosarul acum?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Termenele de depunere a cererii pentru stimulentul de insertie sunt stabilite prin normele de aplicare a OUG 111, care prevad:

Art. 24
Dreptul reprezentand stimulentul de insertie se cuvine dupa cum urmeaza:
a)incepand cu ziua urmatoare celei in care persoana indreptatita isi reia activitatea profesionala si realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b)de la data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
[...]
d)de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute la lit. a), b) si c);

Daca depui dosarul acum vei primi stimulent de la data depunerii acestuia si pana cand copilul va implini 2 ani.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Stimulentul de insertie
Pe aceasta tema s-au postat:
119 intrebari si 138 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Stimulentul de insertie
Stimulentul de insertie este o suma de bani pe care o primesc lunar, in conditiile detaliate mai jos, parintii care incep sa realizeze venituri impoza...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?