Studenta zi, absolventa, fara licenta




  alexandra cirjan
Eu am terminat facultatea in luna iunie 2013 si nu am luat licenta atunci. Am ramas insarcinata in luna octombrie 2013, iar in februarie 2014 urmeaza sa dau examenul de licenta. In acest caz pot beneficia de indemnizatie de studenta?
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil, conteaza situatia ta din ultimele 12 luni anterioare nasterii. Mai exact, in fiecare dintre aceste luni trebuie sa fi realizat venituri sau sa te fi aflat intr-una din situatiile prevazute de OUG 111/2010, Art. 2, alin. (5).

Pentru a obtine indemnizatia de crestere copil ca studenta, conditia este frecventarea cursurilor la zi, fara intreruperi, in ultimele 12 luni anterioare nasterii. Daca tu ai absolvit deja, nu mai intrunesti aceasta conditie.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Pe aceasta tema s-au postat:
174 intrebari si 177 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Indemnizatia de crestere a copilului pentru mame studente
Mamele studente au dreptul la indemnizatie de crestere a copilului daca timp de minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii acestuia s-a...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?