Veniturile din contractele de drepturi de autor se iau in considerare in calcului indemnizatiei?




  Noemi_Varga
Va rog sa imi spuneti daca in calculul indemnizatei ce o voi primi se vor pune si banii din contractele de drept de autor, pe langa salariul fix de care beneficiez?

Precizez ca am contract de munca nedeterminat si salariu fix, dar beneficiez si de alte surse de venit impozitabile prin aceste contracte de drepturi autor.
1 raspuns la aceasta intrebare
  Ana Maria Popa
Persoanele care realizeaza venituri din activitati independente au dreptul la concediu si indemnizatie pentru maternitate, in cazul de fata luandu-se in considerare in considerare veniturile lunare din drepturi de autor pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari de sanatate.

Plata indemnizatiei de maternitate aferente veniturilor realizate din drepturi de autor se face, conform art. 36 alin. (3) lit. c) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 de catre casa de asigurari de sanatate.

Plata indemnizatiei aferente veniturilor salariale se face de catre angajator.

Ti-a fost util acest raspuns?


Discutii pe aceeasi tema

Aici se discuta despre:
Concediul de maternitate si indemnizatia de maternitate
Pe aceasta tema s-au postat:
361 intrebari si 424 raspunsuri
Distribuie

Citeste articolul
Concediul de maternitate si indemnizatia de maternitate
Concediul de maternitate este un concediu medical care se acorda femeii insarcinate sau lauzei de catre medicul de specialitate obstetrica-ginecologie...
Calculator indemnizatie maternitate
 

Fii la curent cu noutatile!

Aboneaza-te la newsletter

Aboneaza-te la newsletterul nostru pentru a primi cele mai noi informatii despre drepturile gravidelor si ale mamelor.

Adresa ta de email:



 
Acasa   |   Drepturile gravidelor si ale mamelor   |   Consiliere   |   Documente   |   Legislatie   |   Stiri   |   Intrebari frecvente   |   Parteneri   |   Termeni si conditii   |    top
Copyright © www.drepturile-gravidelor.ro
  • User
  • Parola
  • Nu ai cont?